Güvercin Kümesi

güvercin kümesi

Her tür canlının ihtiyacı, onun gereksinimlerine uygun iyi bir ortam ve ortamın sürdürülebilir olmasıdır. Tarihten günümüze bir çok form değiştirmiş olan ortam ve barınma şekilleri mevcuttur. İnsanlar önceleri kendi güvenliği içi devamında ise himayesinde bulunan yakınları ve hayvanatı için bir çok korunak inşa etmiş, ta ki günümüze değin ihtiyaçlar doğrultusunda modernleştirmiştir. Şimdilerde ise bir evin güzelliğini aratmayacak kadar göz alıcı, konforu ise güvercinleri için ideal üretimekte ve bunlar bazı insanlar için geçim kaynağı olmuştur.

Güvercin kümesi, beslenecek güvercinin türüne ve bulunduğu iklim ve konumu itibarı ile farklılık gösterir. Lakin ne yazık ki ülkemizde bir çok besleyici kuşlarını, onların ihtiyaç duydukları ortamlarda gerek madi olumsuzluklar gerek uygunsuz ortam şartları ve gerekse bu konudaki az olan bilgi düzeyi nedeni ile bakamamaklardadır. İdeal bir güvercin kümesi, gereksinimler ve ihtiyaçlar vesilesi ile bir çok önemli olan özelliğe sahiptir.

Temel olarak güvercin kümesi konum itibarı ile güvenlik, hava şartları ve temizlenebilme kolaylığı gibi bazı kriterler içermektedir. Yani, günümüzde güvercin severlerin bir hayli artması sebebi ile artık bu hobi bir sektör haline geldiği için buna paralel bakılan kuşların değeride artmıştır. Bu şartlar kümesinizi konumlandırırken güvenlik unsurunu atlamamanızı gerektirir.

 Güvercin kümesi

 

 Güvercin severler kendilerine göre geliştirdikleri bazı güvenlik tedbirleri vardır. Tabiki akıllara ilk olarak kapıyı sağlamyaparak ve üzerindeki kilitleri iyi kullanarak problemin çözüleceğini düşünebilirizsiniz. Ama bu yeterli olmayabilir. Çünkü güvenliği iyi olan bir güvercin kümesi parçalarının tüm unsurları yani yapısını oluşturan elemanlar çatı, kapı, duvar, özellikle menteşe ve kirişleri dayanıklı olmalı. olarak değerlendirilebilecek en iyi yapı tuğla malzemeden ve demir kapı ile olmalıdır.

 

 

 

Güvercin kümesi resimleri>>>>

Sağlıklı güvercin yetiştirebilmek için bakılan güvercin türüne uygun olarak kümes yapılması çok önemlidir. Türden türe gereksinimler değiştiğinden bu konu unutulmamalıdır. Bunların yanı sıra güvercinlerde insaların yaşama ortamları ihtiyacı kadar ihtiyaç hisderler. Yani bir güvercin kümesi büyüklüğü bakılacak olan güvercinlerin ve onlardan olması hesaplanan yavruların sayısına paralel olarak değişkendir.

Nominal olarak her 1 çift güvercin 1 m3 lük bir hacime ihtiyaç duyar. Bu kümes içerisinde kendisini rahat hissede bilecek boşluğu güvercinlerinize sağlamalısınız. Yani bu boşluk yuvalıkların dahil olduğu ama diğer yemlik, tünek, suluk gibi diğer unsurları barındırmamalıdır. Kaldı ki eğer güvercin kümesi kuşları uçuramayacak bir yapıya sahipse ( oda gibi ) kuşun kanatlarını açabilecek yeterli boşluğu da ayarlamanız gerekecektir.

 

 

 

 

 Her besleyici kendi imkanları doğrultusunda güvercin kümesi yapmakta ve  genellikle sonradan eklemeler ile kümes adeta derme çatma hale gelmektedir. Halbuki ihtiyaçlar önceden belirlense sonradan yapılan eklemeler veya kuşa engel olan fazlalıklar için sonradan müdahaleye gerek kalmaz.

Peki, ideal bir güvercin kümesi nasıl olmalı?

İdeal güvercin kümesi yapmadan önce beslediğiniz güvercinin türüne göre tasarım yapmak çok önemlidir. Örnekleyecek olursak öncelikle üç ırk güvercini ele almak en doğrusu olacaktır. Bunlar için kümes şekilleri ve gereksinimleri farklılık göstereceği için hepsine ayrı ayrı anlatmakta yarar olduğu için kümesleri şöyle sıralayacak olursak;

 • Posta güvercini kümesi
 • Mardin güvercini kümesi
 • Kostüm (Süs) güvercini kümesi,

   grupları şekliden olur.

Posta güvercini kümesi

Bildiğiniz gibi düz ve uzun uçuş yapan bu güvercin türü paçasız, sade ayak yapısı ve herhangi bir uzun tüyü olmaması sebebi ile bakımı diğer süs kuşları kadar zor değildir. Lakin bu durum aklınıza kuşun temizlik bakımı öğesinde aklınıza gelmeli. Yani Posta güvercini bir çok kuşa nazaran bakımı zor ama uzun tüylere sahip olmayan uzuvları olması sebebi ile gayet temiz bir güvercindir.

Dünayada örneklerine çok rastlanan genel Posta güvercini kümeslerinin bazı temel özellikleri mevcuttur. Kuşun uzun uçuşlardan sonra bekleme yapmadan kümese girmesi posta bakıcılarının en temel unsurudur. Zira yarış esnasında kuşunuzun çatıya gelmesi değil kümesten içeriye girmesi esastır. O nedenle kuşun inip kolayca kümese girebileceği bir giriş kapısı bulunması gerekir ki bu kümesin ana kapısı olarak hiç kullanılmaz. Bu kapının ebatları kuşun rahat bir şekilde girebilmesine ama çıkış yapmamasına uygun olarak şekilde tasarlanmalı. Yani demek ki birde kuşların uçuşa geçeceği bir çıkış kapısına ihtiyaç var demektir. Bu kısımların ayrılmış olmasının sebebini posta güvercini eğitimi konumuzda bulabilirsiniz.

Posta güvercin kümesi tabanının yapısıda  çok önemlidir. Çünkü posta güvercinleri ortam şartlarına bağlı olarak performanslarında hemen reaksiyon gösterirler. Yani eğer kümesinizin tabanı güvercinler ile dışkı temasına meğil verecek bir durumda ise bu onların çabuk etkilenmesine sebep olabilir. Bilindiği gibi dışkı atıldıktan hemen sonra oksijen ile temas eder ve buda dışkı üzerinde hemen amonyak üretimi reaksiyonunu tetikler. Amonyak zehirli bir bileşik olduğundan kümes içerisinde birikimi zaralıdır. Bu vesile ile avrupalı bazı  posta güvercini besleyenler kümes içerisine konveyör koymuş ,bant şeklinde olan konveyör belli aralıklar ile otomatik olarak sıyrılıp temizlenmektedir. Tabi ki hemen akıllara illaki konveyörlü mü olmalı sorunu  getirmemeli. En kolay yöntem yerlere ızgara döşemek olacaktır. Bu hem dışkı ile teması engellyecek hemde kolay temizliği sağlayacaktır. Taban ızgaralarının kümeslere uygulanması rahat olduğu için paçasız güvercin kümesi için en ideal malzemedir.

Filo ırklarında ve posta güvercini ırklarında vaz geçilmeyecek diğer bir unsur ise bekar tünekleri olarak bilinen ters V şeklideki duvara montaj edilen malzemelerdir.

Her güvercin diğer hayvanlar gibi kendini emniyette hissedecekleri bir köşe, yuva, mekan edinmeyi sever. Erkek ve dişi güvercinlerin hepsinde bu özellik görülür. Sahiplendikleri bölgelere genellikle diğer güvercinleri sokmak istemezler tabi bu konu eşler ve yavruları için geçerli değildir. Bu nedenle üretilmiş olan bekar tünekleri oluşabilecek kavgalar sonucunda yaralanmalar meydana gelmesini ve hatta bu tür kavgaların çıkmasını engeller. Posta güvercini kümeslerinde bu malzemelerin bulunmasının sebebi performans hazırlıkları safhasında üretim yapılmayan kuşları eşe gelmesini engellemek ve genç kuşların kendilerini rahat hissedebilecekleri ortamları hazırlamak içindir.

Genel hatları ile posta güvercin kümesi, diğer güvercin türlerinde bulunan kümesler kadar küçük olmaz. Yarışmalar için hazırlanan bu ırk, toplu bir şekilde uçmayı sever. İdmanlar esnasında toplu uçuşlar yaptırılmalıdır ki yarışmada ürkek davranmadan yolunu bulabilsin. Bu nedenlerle kümes populasyonu fazla olcağı için kümeslerde büyük inşa edilir. Birden fazla bölmenin olması üretim ve idman için çok önemlidir.

Özellikle avrupalı kuş severler çok büyük kümesler inşa ederler. Kümesin büyük olması avantajın yanında dez avantajda barındırır, lakin öyle küçük kümeslerde bakılamayacak bir tür olduğu için genel hatlara dikkat edilmelidir.

Genel olarak başarıya ulaşacağına inandığınız veya önceden başarı sahibi olan bir soy damızlık olarak kullanmak üzere sadece bu eşlerin tutulacağı ayrı bir bölüm, bunlardan gelen yavrulara bakacak olan bakıcıların buldunduğu bir bölüm( damızlık posta güvercinlerini yavru baktırarak yormamak için), ayrıca yavruların büyümesi için bir bölme yapılmalı ki diğer ergin kuşlar ile kavga etmeden burada sağlıklı bir büyüme geçirebilsin. Tabi ki birde yarışma veya eğitim için hazırladığını bir bölme olmalı ki diğer kuşları rahatsız etmeden iyi bir idman yaptırabilesiniz.

Karşıdan bakıldığında külfetli görünsede iyi bir başarı için buna benzer bir kümes sizi emellerinize daha kolay ulaştıracaktır. Bu güvercinler sadece bu şartlarda mı yetiştirilmeli diye bir konu yoktur. Tabiki diğer kümes ortamlarıda posta güvercinleri için iyi birer ev olabilir.

Aşağıda bulunan avrupa menşei  posta güverin kümesi olarak iyi bir örnektir.güvercin kümesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Şebap Güvercin Kümesi

şebap güvercin resimleri -12 

 

 

 

Güvercin kümesi

 

Incoming search terms:

 • güvercin kümesleri
 • GÜVERCİNLER
 • güvercin kümesi
 • güvercin kümesi nasıl yapılır
 • güvercin kafesleri
 • güvercin kümesi nasıl olmalı
 • güvercin kümesi yapımı
 • nasıl yapılır
 • güvercin yuvası nasıl olmalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>