Mardin Güvercini

oyunlu güvercin resimleri-9

Mardin Güvercini

 

 Performans ırkı olarak bilinen yoğunlukla Türkiye, Irak, Suriye çevrelerinde beğenilerek bakılan türdür. Genel özellikleri olarak ayaklar üzerinde paça , ön ve arka tepe mevcut olup bir çok rengi bulunmaktadır. Oyun veya sefer denilen yüksek performans gerektiren hareketleri besicilerini saatler kendilerine bağlar. Sadece açık havada değil iç mekanlarda da oyun yapabilen bu güzel ırk yöre ve bakılma özelliklerine göre oyun farklılıkları gösterir. Mardin güvercini adını, doğu ilimiz olan Mardinde bir zamanlar yoğun olarak beslenmesi ve yine bu bölgeden çevre coğrafyalara yayılması sebebi ile  almıştır.

Günümüzde bir çok besleyici tarafından bakılan bu türün oyun ve kostüm olarak yarışmalarıda yapılmaktadır. Oyun esas alınırken ilk olarak kuşun renk ve tüy özelliklerine bakılmaksızın havada olan performansı değerlendirilir. Akabinde eğer eşdeğer bir kuş olur ise diğer özellikleride göz önünde bulundurulur.

mardin güvercini

Mardin güvercini, tüy ve ren özellikleri bakımından ayrılmış ve bir çok tür altında toplanmıştır. Bunlar;

 

 

 

Olarak en bilinen türlerini sıralayabiliriz. Tabiki her türde kendi içerisinde tepe , renk tonu, paça şekli, göz rengi ve beyaz tüy içermesine bağlı olarak farklı formlarda yer almaktadır. Eğer güvercin kostüm amaçlı besleniyor ise yukarıda sayılan bir çok özelliğe kuşun sahip olması gerekir. Bunlardan herhangi biri bile eksik olsa kuşun kıymeti ve kalitesi düşer.

 Mardin  güvercini

 Özellikleri bakımından her ne kadarda besleyicileri kendine bağlasada , bakımı diğer kuşlara nazaran biraz daha zor olan bir güvercindir. Havada yaptığı oyunlara alıştırmak, sefer yaparken başka çatılara inmemesini sağlamak ve kazandığı özelliklerini kaybetmemesini önlemek oldukça zordur.

Oyun özelliği yüksek olan mardin güvercini şayet başka bir çatıya konarsa o noktadan kalkması zor olur. Bu da besleyiciler için istenmeyen bir durumdur. İşte bu gibi durumları önlemek için kuş yavru iken yetiştirilmesi ile tamamen ilintilidir. Yani eğer kuş iyi eğitilmezse ya başka çatılara koncaktır yada yuvarlak denilen fazla takla atmasından dolayı yerinden kalkamayacaktır. Lakin mardin güvercini yavruluğundan itibaren iyi bir disiplin ve antrenman ile seyrine doyulmaz bir güvercin haline gelir.

Peki, mardin güvercini nasıl eğitilir?>>>>

 oyunlu güvercin resimleri-4Mardin Güvercini

 

 

 

 

Mardin güvercini

Incoming search terms:

  • güvercin
  • yhs-default
  • mardin kuşu özellikleri
  • mardin kus
  • ala güvercin özellikleri
  • baska güvercin
  • takla sanpanya
  • şampanya güvercin
  • ANKARA MAVİ GÜVERCİN
  • güvercinler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>